NEWS

 • COOL-SAVE VIDEO +

  Read More
 • BEST PRACTICE GUIDE +

  This Best Practice Guide was prepared within the framework of the COOL-SAVE pro­ject “Development and dissemination of cost-effective strategies to… Read More
 • Coolsave project in Hall 7 In-Food Center at SIAL in Paris, October 20th 2014 +

  Coolsave project presentation in Hall 7 In-Food Center at SIAL in Paris, October 20th. TheCool-Save team  presented « Le froid, un sujet brûlant… Read More
 • COOL-SAVE at Chillventa 2014 +

  On 13 October, COOL-SAVE held a workshop at CHILLVENTA 2014 in Nurmeberg, Germany where technical partners Klas Berglof and Jaime… Read More
 • 1
March 2018
M T W T F S S
week 9 1 2 3 4
week 10 5 6 7 8 9 10 11
week 11 12 13 14 15 16 17 18
week 12 19 20 21 22 23 24 25
week 13 26 27 28 29 30 31
 چرا بازار دوربین مداربسته از رونق افتاد؟

چرا بازار دوربین مداربسته از رونق افتاد؟

می توان گفت اوج شکوفایی بازار دوربین های مداربسته در ایران بین سال های 82 تا 92 بود. گرچه این بازار پیش و پس از این دوره هم افت و خیزهای خود را داشته اما این روزها بیشتر فعالان این بازار معتقدند که این بازار دوران اوج خود را پشت سر گذاشته. در این مطلب صحت این موضوع و دلایل آن را بررسی می کنیم.
آیا فروش دوربین مداربسته در ایران کمتر شده؟
واقعیت این است که حجم فروش تجهیزات مداربسته در ایران در سالهای اخیر هم عدد نسبتا بزرگی است.. شرکتهای بزرگ هنوز هم فروش ماهیانه میلیاردی از محصولات مداربسته دارند و چرخه پولی بزرگی در این بازار وجود دارد. البته این فروش دیگر رشدی ندارد، مقدار فروش محصولات مداربسته چندین سال است که به رقم ثابتی رسیده و این سهم فروش بین برندها، فروشندگان و شرکت های مختلف جا به جا می شود.
اگر فروش زیاد است پس مشکل از کجاست؟
فروش ثابت و رشد ورود به بازار
در دوران رشد بازار دوربین مداربسته، تصورات زیادی در مورد پرسود بودن این بازار به وجود آمد که البته تا حدی هم واقعیت داشت. بسیاری از فعالین امروز بازار دوربین مداربسته افرادی هستند که در آن روزها با تصور سود بالا وارد این بازار شده اند. اما مشکل اینجاست که با توقف رشد فروش محصولات مداربسته هنوز هم افراد جدید وارد این بازار می شوند. در نتیجه سهم ثابتی از بازار باید بین افراد بیشتری تقسیم شود.
فروش برندها به جای متفرقه ها

در سال های اخیر بازار سیستم های مداربسته به سمت فروش برندهای معتبر به جای محصولات متفرقه رفته است. طبیعتا برندها قیمت مشخصی در بازار دارند و دسترسی به قیمت آنها هم برای مشتری ساده تر است، در نتیجه میزان سود ناشی از فروش محصولات مداربسته در طول زمان کاهش می یابد. البته جایگزین شدن برندها به جای اجناس متفرقه تا حدی اعتماد مردم به بازار دوربین را افزایش داده و از بی اعتماد در بازار کاسته است، و این روند از افت شدید خرید محصولات مداربسته جلوگیری کرده است.
رقابت در قیمت
با افزایش رقابت در بازار دوربین مداربسته به علت های مختلف، فعالین این بازار مجبورند برای فروش محصولات خود تلاش بیشتری بکنند. دوربین مدار بسته این بین هر یک از شرکت ها از روشی خاص برای جذب بیشتر مشتری استفاده می کند اما روشی که همه به اتفاق بر تاثیر آن باور دارند کاهش قیمت محصولات برای جذب مشتری است. البته رقابت در قیمت مثل یک شمشیر دو لبه عمل میکند. با ارزان تر فروختن محصولات سود ناشی از فروش هم کاهش می یابد پس فروشنده مجبور به فروش حجم بیشتری از محصولات برای به دست آوردن سود قبلی است.
در این بین شاید تصور شود مشتری تنها برنده است، اما با کاهش سود، شرکتها و فروشندگان مختلف به فکر گرفتن سود بیشتر از روشهای دیگر (مثل کاهش کیفیت نصب، کاهش کیفیت تجهیزات جانبی، دریافت هزینه های بی دلیل و ...) می افتند که در نهایت به ضرر مشتری تمام شده و اعتماد در بازار را هم از بین می برد.
عاقبت چه خواهد شد
تجارب قبلی در بازارها مشابه (مثل بازار کامپیوتر) نشان داده با گذشت زمان و کاهش روند ورود به بازار، ثبات بازار بازخواهد گشت اما شاید هرگز بازار دوربین مداربسته به سوددهی سال های اوج خود باز نگردد.